VICTOR ILSØE STOPPER I BJERRINGBRO-SILKEBORG HÅNDBOLD
- Nyheder
Den 20-årige fløjspiller har kontraktudløb i Bjerringbro-Silkeborg Håndbold og jagter nye udfordringer næste sæson.
”Min tid i BSH Ungdom og senere på ligaholdet har været utrolig betydningsfuld for mig. Jeg har udviklet mig både som spiller og som menneske, og jeg har lært meget af de trænere, holdkammerater og mennesker, jeg har mødt i og omkring klubben.”
Sådan siger Victor Ilsøe, som flyver videre efter mange træninger og kampe i Ørnereden, JYSK arena, i Silkeborg.
Han konkluderer:
”Det har været nogle år fyldt med hårdt arbejde, gode grin og et stærkt fællesskab.”

EN DEL AF NOGET STØRRE
”Jeg vil især huske det fantastiske sammenhold på holdet og følelsen af at være en del af noget større. De intense kampe, sejrene og også de svære perioder, hvor vi stod sammen og kæmpede som et hold,” siger den 20-årige fløjspiller.
”Jeg tager en masse værdifulde erfaringer med mig – både taktisk, teknisk og mentalt. BSH har lært mig vigtigheden af disciplin, samarbejde og viljen til at blive bedre hver dag. Det er noget, jeg vil bygge videre på i resten af min håndboldkarriere,” siger han.
PÅ GENSYN I HÅNDBOLDHALLERNE
Til sidst sender han en stor tak til alle BSH-fans for den fantastiske støtte:
”Det har virkelig betydet meget, og det har givet mig og os ekstra energi i både med- og modgang.”
Han fortsætter:
”Til mine holdkammerater og alle i og omkring klubben vil jeg også gerne sige tak for jeres opbakning, sparring og de mange gode minder. Jeg ønsker jer alt det bedste fremover – og vi ses forhåbentligt igen i hallen en dag!”
KAMPEN FOR ET COMEBACK
Ifølge Bjerringbro-Silkeborg Håndbolds cheftræner Simon Sørensen er Victor Ilsøe en meget vellidt spiller med et smittende humør.
”Han har desværre kæmpet en del med skader i løbet af sin tid som senior. Men i den fase har Victor virkelig udviklet sig i forhold til at være vedholden, og han har taget et stort ansvar for sin egen fysiske udvikling,” siger Simon Sørensen og tilføjer:
”Det har jeg kæmpe stor respekt for, da det ikke er nemt.”

ET STORT POTENTIALE
”Vi har desværre ikke set Victor meget på banen – både på grund af skader, men også på grund af konkurrencen på højre fløj. Derfor giver det rigtig god mening for Victor nu at komme ud og få en større rolle som spiller, så han kan udnytte sit store potentiale,” siger Simon Sørensen.
Han har dog set Victor Ilsøe vokse og udvikle sig set fra et professionelt synspunkt:
”Og derfor tror jeg også på, at han kan udvikle sig yderligere med et klubskifte, hvor udsigten til spilletid er kortere, end den vil være i Bjerringbro-Silkeborg. Jeg kommer i hvert fald til at følge Victors udvikling og håber og tror på, at han får forløst sit store potentiale.”
VICTOR BEENFELDT ILSØE
- Født: 10.07.04 (20 år)
- Position: Højre fløj
- Personlig sponsor: JYSK
- Kontrakt med BSH fra sommeren 2023 til sommeren 2025
- Var en del af BSH Ungdom inden
- Blev kåret som Årets Talent i Bjerringbro-Silkeborg Håndbold i sæsonen 23/24