FLOT BSH-PRÆSTATION GAV IKKE POINT

Det var med blandede følelser, at Bjerringbro-Silkeborg-mandskabet satte sig i bussen i Svendborg i går aftes og kørte retur mod Silkeborg efter nederlaget på 31-30 til GOG.

Cheftræner Simon Sørensen var splittet, da kampen mod GOG i Arena Svendborg blev fløjtet af i går eftermiddags:

“Jeg er i det store hele rigtig tilfreds med vores præstation. Men samtidig er jeg selvfølgelig ekstremt skuffet over resultatet.”

“Selvom det er svært at snakke om fortjent og ufortjent, så synes jeg, at vi spiller til mere, end vi får i dag,” sagde han efter kampen.

I omklædningsrummet roste han spillerne for deres indsats:

“Men jeg gjorde også opmærksom på, at vi stadig skal være skarpere i flere små momenter, så vi sørger for, at en god præstation også giver point.”

JAGTEN PÅ POINT FORTSÆTTER

Der er nu fire kampe tilbage i slutspillet for Bjerringbro-Silkeborg Håndbold.

“Det er svært at nå semifinalen, men vi skal sørge for at følge op på vores gode præstation, stå sammen og i første omgang jagte en sejr i Holstebro på lørdag,” siger Simon Sørensen.

Han tilføjer:

“Så må vi se, hvordan tingene udvikler sig i puljen.” 

Han og holdet trækker i arbejdstøjet igen mandag, og målet er klart:

Der skal to point med hjem fra Holstebro på lørdag, og Simon Sørensen ved, hvad der skal til:

“Vi skal som minimum jagte at ramme mange af de samme ting, som vi leverede i Svendborg og gerne også lægge et lag mere på.”


KLIK HER for at booke billet til returopgørene mod GOG og TTH Holstebro i JYSK arena i Silkeborg hhv. onsdag d. 14. maj kl. 20.30 og onsdag d. 21. maj kl. 20.00.

KLIK HER for at tilmelde dig Bjerringbro-Silkeborg Håndbolds nyhedsbrev og hold dig ajour med, hvad der sker i og omkring klubben.